Návštěvnický okruh městem
Máte jen pár chvil, ale chcete z Vrchlabí zahlédnout alespoň to nejcennější a nejzajímavější? Pak je tahle trasa určená právě vám. Provede vás historickým centrem a kromě významných památek jako zámku a kláštera uvidíte i velmi moderní budovu KCEV Krtek, která je ze dvou třetin ukrytá pod zemí.
Navštívíte náměstí se čtyřmi historickými roubenými domky, osvěžit se můžete v otevřeném labském náhonu, projít se nášlapnou stezkou a prohlédnout si staré krkonošské ovocné stromy a rastrové záhony.
Radnice
Dominantu náměstí T. G. Masaryka tvoří barokní radnice se štítem zakončeným věží s hodinami, kde se v přízemí nachází Regionální turistické infocentrum.
Zámek
Renesanční zámek, který nahradil původní gotickou vodní tvrz, byl dokončen v roce 1546 jako sídlo mocného Kryštofa Gendorfa z Gendorfu. Neznámý stavitel vycházel ze schématu italského kastelu (malé pevnosti či tvrze). Stavbu původně obklopoval 12 metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty.
KCEV Krtek
Na okraji parku leží zajímavá a moderní budova Krkonošského centra environmentálního vzdělávání, přezdívaná Krtek.
Augustiniánský klášter
Klášter augustiniánů ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 díky iniciativě rodu Morzinů. Již mnoho let slouží návštěvníkům k poznání krás a bohatství Krkonoš, sídlí tu totiž Krkonošské muzeum resp. Návštěvnické centrum národního parku Krkonoše.
Čtyři historické domky
Soubor štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.
Kostel sv. Vavřince
Na místě gotického jednolodního kostela ze 14. století vystavěl v novogotickém stylu vrchlabský stavitel Eduard Zirm podle projektu pražského architekta Šimona Tragla nový kostel v letech 1886 až 1889.
Poesiomat
Kovová roura po zatočení klikou nabídne kulturní, ale i sportovní či přírodní ikony spojené s městem a regionem. Například zvukovou stopu z filmu Hoří, má panenko, zvuky řeky Labe nebo záznamy medailových olympijských jízd místních rodaček Karolíny Erbanové a Evy Samkové.