Borůvková cesta
Porosty nízkých keříčků, na kterých se koncem léta modrají kuličky borůvek, jsou příznačné pro krkonošské smrkové lesy, kterými vede tato doporučená ale poměrně náročná cesta. Dovede nás na vršek kopce Žalý, jehož starý německý název zní Heidelberg - borůvková hora.
Hluboké lesy byly kromě rudných ložisek odedávna považovány za jedno z největších bohatství Krkonoš. Prvními kolonizátory horských lesů byli prospektoři a horníci. Královský báňský hejtman Kryštof z Gendorfu začal v polovině 16. století těžit železnou rudu a zakládat železárny. Doly a hutě měly spotřebu dřeva. Gendorf pozval zkušené dřevaře a plavební dělníky ze své domoviny Korutan, ze Štýrska a Tyrol. Usazovali se i s rodinami a zakládali nová sídla, jako například Krausovy Boudy, nad kterými vede naše cesta na Špindlerův Mlýn. Osadníci těžili dřevo, stavěli milíře na výrobu dřevěného uhlí a plavili dříví po řekách. Dochovalo se jejich stavitelské umění v krocení potoků. Ukázky nalezneme poblíž Boudy u Bílého Labe na potoce zvaném Čertova strouha. Zde více než 100 let přetrvává mistrovské hrazenářské dílo, čítající desítky kamenných prahů, zpomalujících tok vody a bránících záplavám.
Z vrchlabského nám. Míru se vydejte ulicí Husova kolem Krkonošského muzea po cyklotrase K10 a souběžně se žlutou tur. značkou vystoupejte kolem Kněžické chalupy na rozcestí "Křížovky" a dále doprava na Benecko. U hotelu Zlatá vyhlídka odbočte vpravo na cyklotrasu K10 a vystoupejte k rozhledně na Žalý. Poté pokračujte po cyklotrase K10 na rozcestí "Rovinka" a dále po cyklotrase K13 přes Třídomí až na Horní Mísečky. Tady odbočíte vpravo po cyklotrase K1A a sjedete do Špindlerova Mlýna k Bílému mostu. Za mostem se napojte na cyklotrasu K16 a projedete Svatým Petrem až k vleku Stoh a dále po cyklotrase K16 až k Boudě U Bílého Labe. Odtud budete sjíždět podél Bílého Labe Weberovou cestou, stále po K16 až k srubu na Dívčích lávkách. A po cyklotrase K14 se vrátíte opět k Bílému mostu, který znovu přejedete. A po cyklotrase K1A budete znovu stoupat, souběžně se žlutou turistickou značkou až na rozcestí "U Krásné Pláně". A dále po cyklotrase K1A dále do Strážného a poté po silnici do Vrchlabí.
Náměstí Míru
Naberte sílu do kopců rozhledem po historickém náměstí s dominantním kostelem sv. Vavřince, historickými čtyřmi domky a otevřeným labským náhonem, který už dnes slouží jen k letnímu svlažení.
Kaple sv. Anny a 14 svatých pomocníků
Kaplička pochází z poloviny 18. století a je zasvěcena sv. Anně, patronce města, která jej měla chránit před epidemií moru a cholery. Obnovena byla v letech 1997–1999. Stojí na místě, odkud se otevírá nejkrásnější pohled na město Vrchlabí.
Kněžická chalupa
Dopřejte si krátké zastavení a odpočinek s příjemným občerstvením na Kněžické chalupě, kde vás rádi pohostí.
Rozhledna Žalý
Jediná kamenná rozhledna s téměř kruhovým rozhledem je oblíbeným výletním místem nejen obyvatel Vrchlabí, ale i návštěvníků hor. V létě sem můžete vyrazit pěšky i na kole, nebo lanovkou z Herlíkovic a zpět se svézt na koloběžce. V zimě je to ideální cíl zimní procházky zasněženou krajinou, výletu se sáňkami, které využijete především při zpáteční cestě. Pokud lyžujete v Herlíkovicích, stačí si "odskočit" od horní stanice lanovky a za necelých 200 metrů si kromě rozhledny můžete dát něco dobrého k snědku ve výletní restauraci.
Špindlerův Mlýn
V hlavním městě Krkonošských hor můžete načerpat síly, rozhlédnou se, zažít atmosféru. Typický bílý most přes ještě malou říčku Labe, spousta sladkých, slaných i hořkých lákadel, vás snadno drapne a nepustí na další putování.
Strážné
Horská ves s krásným rozhledem a dobrou obecní restaurací.
Čtyři historické domky
Soubor štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.